16.08.2017 - Vefalı Leylekler
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

16.08.2017 - Vefalı Leylekler

17 Ağustos 2017 - 14:53

Leylek leylek havada
Yumurtası tavada
Gel bizim hayata
Hayat kapısı kilitli
Leyleğin başı bitli.
Sanırım çocukluğumuzda bu tekerlemeyi söyleyerek oynamayanımız yoktur. Şahsen ben çok severdim. Her sabah oynamak isterdim. Dışarıya pek çıkmadığımız dönemlerdi. Leylek kuşunu ilk gördüğüm anda peşinde koşarak onunla tanışmak istemiştim ki annem de arkamdan koşup beni eve götürdü. Hep adını sayıklayıp oyun oynadığım kuşu o dönemler pek yakından görememiştim.
Kentimizde, leyleği havada görenler o sene gezeceğine, yuvasında görenler o sene hep evde oturacağına inanırlardı. Bu batıl inanç hala daha devam etmektedir.
Zayıf gördüğümüz bir kişiye leylek gibi oldun deriz. Bu lafı Yozgat’ta duyamazsınız…
Kültürümüze, folklorumuza bu denli girmiş olan bu sevimli leylekler, yüzyıllardır bizlerin yazlıkçı dostudur. Onların gelişiyle sıcakların geldiğini anlar hatta geç kaldıklarında hepimiz endişelenirdik. Geldiklerinde yüksek bölgelere yuva kurarlardı. Özellikle dünyanın en büyük açık hava müzesi olan Efes Selçuk’ta tarihi yapıların üzerine yuva yaparlardı. Sanki bizlere “tarih hala kullanılabilir” diyorlardı. En meşhur alanları ise İstasyon meydanında bulunan Bizans devri su kemerlerinin üzerindeki yuvalardır. Onun dışında Artemis Tapınağı’nın tek sütunu, Efes’in belli başlı yüksek yerleri vesaire…
Yüz yıllardır misafirimiz olan bu dostlarımıza 2010 yılından bu yana yapılan çalışmalarla bilimsellik katarak, halkaladık. Onları dünyanın her yerinde takip altına aldık. Mesela; 2010 yılında Selçuk'ta halkalanan iki leyleğin Efes harabeleri girişinde, iki leyleğin Belevi Beldesi'nde, bir leyleğin Zeytinköy'de ve bir leyleğin de Söke'nin Karacahayıt Köyü'nde olduğu gözlemlendi. Ayrıca Selçuk'ta halkalanan üç leyleğin de, kuşbilimciler tarafından İsrail'de görüldüğü rapor edildi.
Tarihi gravürlerde, tarihi fotoğraflarda da bugünkü misafirlerimizin dedelerine rastlamaktayız. Tarihten bugünlere kadar gelen bu komşularımız bu sene kentimize az bir nüfusla geldiler.
İşte bu sebeplerle 12 - 13 Ağustos'ta Leylek ve Doğal Yaşam Kültürü Festivali Selçuk Belediyesi tarafından gerçekleştirilecektir. Tamamen doğal yaşam kültürünün vurgulanacağı bir festival. Buna bağlı olarak kentimizin kültürünü ve tarihini anlamaya ve anlatmaya çalışacağız. 7’den 70’e herkesin bir şeyler bulacağı bu festival, bilimsel sunumlar ile de desteklenecektir.
Tarihin derinliklerinden gelen bu sevimli, yazlıkçı dostlarımız için Cumartesi ve Pazar yapılacak etkinliklere katılım gösterelim. Onları daha iyi tanıyıp, anlayalım. Kentimizde bulunan tüm canlılar bizlerin dostudur.
Şimdi leylek zamanı..

 

Bu yazı 772 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum