16.10.2017 - Demirden Yol ’un Uyandırdığı Kent: Ayasuluğ...
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

16.10.2017 - Demirden Yol ’un Uyandırdığı Kent: Ayasuluğ (Selçuk)

16 Ekim 2017 - 13:41

Demirden yolun Gelişi:

14 Kasım 1861 tarihinde İzmir-Kozpınar arasındaki tren yolu hattı açılmış ve taşımacılığa başlanmıştı. Ardından Aydın’a doğru demiryolu çalışmaları devam edecekti. Kozpınar-Ayasuluğ yolu mesafe olarak 11 kilometrelik dümdüz bir araziydi. Fakat buna rağmen istenilen başarıya bir türlü ulaşılamamıştı. En büyük sebebi ise Selatin dağının sert kayalıklarının tünel yapımına elverişsiz olmasıydı. Bu dağın izin vermediği yol mecburen Ayasuluğ’a kaydırıldı. Eğer tünel açılabilmiş olsaydı demirden yol Ayasuluğ’u teğet geçerek bugünkü kentin oluşması daha uzun sürecekti. 

11 km’lik yolu döşemek 11 aylarını almıştı. Ayda 1 km yol döşemek o dönemde bu işler için çok yavaş sayılırdı.

15 Eylül 1862 yılında Ayasuluğ ’a ulaşıldı ve bir istasyon inşa edildi. Ayasuluğ istasyonu Punta Garı’ndan (Alsancak Garı) sonra o dönemde yapılmış en büyük istasyondu.
Demiryolu Ayasuluğ’a gelmeden önce yerleşim, bugünkü Ayasuluğ Tepesi ve İsabey Camii arasındaki alandaydı. Demirden yol antik çağın ilk metropolü olan Ephesus kentinin değerini ortaya çıkarmış, yani uyuyan kenti uyandırmıştır.

Şirinceli (Kırkında) ünlü yazar Dido Sotiriyu tren yolunun gelişini şu cümleler ile anlatıyor “Benden Selam Söyle Anadolu’ya” kitabında:

“Çirkince ’de yaşam böyle sürüp giderken bir gün İzmir’den haber geldi; İzmir ile aydın arasında demirden bir yol yapılacak, bunun üstünde koca vagonlar gidip gelecek; yük ve insan taşıyacak; bu yolun bir durağı da Ayasuluğ olacak. Bunu duyunca Çirkinceliler çok sevindiler. Eski kentlerinde bir tren istasyonunun bulunması, ovadaki arazilerinin tekrar değerleneceğini kanıtlıyordu.

Demiryolumuzun bu kısa tarihçesine günümüzde yeni bir şey daha eklendi. İZBAN! 
İzban açılışında yaşanan olumsuz tartışmalardan sonra iyi mi oldu kötü mü oldu bu iş anlayamadık. İzban’ın hiçbir tarifesinde olmayan 5.20 TL ilk Selçuk’a uygulandı. Mesafeler beklemeler ile birlikte normal trene göre daha uzun oldu. Doğal olarak İzban’ın kentin her kesimindeki evlerin, arazilerin değerlenmesini sağladı. Üretim yok ve sürekli pahalılaşan bir piyasa var. Uzun vadede bu işler her birimizin canını sıkabilir. Kentlilerin dışında ayrıca dışarıdan okumaya gelen öğrencilerimiz için bu artışlar inanılmaz olumsuz etki yaratıyor. Sırf bu pahalılık yüzünden bile eğitimini yarıda bırakıp dönenleri biliyorum. 
Bir çok yerin yaptığı yanlışlara şimdiden düşersek ilerleyen zamanda kötü bir imajımız olacak dışarıya karşı. Zaten işsizliğin hat safhada olmasıyla dinamiklerini dışarıya kaptıran Selçuk, gelecekte böyle giderse yine o dinamiklerin oluşmasına ön ayak olamayacak. 
Demirden yol 1862 yılında buraya geldiğinde umut olmuştu, uyuyan kenti uyandırmıştı. İzban’ın da gelmesi 2. bir umut oldu. Sadece anı düşünerek değil geleceği düşünerek hareket edelim. Selçuk’u marka kent statüsüne taşıdığımız gün faydası olacaktır bunların. Yoksa dereyi görmeden paçayı sıvamak anı kurtarır, gelecek yine içi boş bir hayal olarak kalır. 

Bu yazı 746 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum