18.09.2017 - KÜTÜPHANEMİZ OLDU
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

18.09.2017 - KÜTÜPHANEMİZ OLDU

18 Eylül 2017 - 14:30

Prof. Dr. İsmail AKA KÜTÜPHANESİ
İsmail Aka
Mübadelenin acılı yıllarında annesi ve babası Yunanistan’ın Muştiyan köyünden Şirince’ye yerleştirilmiştir. Muştiyan’da “Akali Beyler” derlermiş baba tarafının lakabına. Doğumu nüfusunda 25 Ekim 1942 yazsa da dönemin şartlarında kimlik alımı zor olduğu için büyük ihtimalle Temmuz ayı içerisinde doğduğunu kendisi söyler. İlkokulu İsa Bey Okulu’nda bitirdi. Zaten başka okulda yoktu Selçuk’ta. Ortaokulu Torbalı’ya gidip gelerek bitirdi. Motorlu trenler o yıllarda yol arkadaşıydı. Daha sonra liseyi İzmir’de bitirdi. Küçüklüğünden beri sürekli okuyan ve tarihe ilgi duyan biri olduğundan bilinçli olarak o yıllarda Tarih okumak istedi. Ankara Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi’nde Tarih bölümünü kazanarak öğrenimine devam etti. Döneminin en iyi tarih hocalarından ders aldı. “Ortaçağ Tarihi” alanına yönelerek okulun bitiminde yine DTCF’de asistan olarak göreve başladı. Çok iyi derecede Almanca ve Farsça konuşup yazabiliyordu. 1971'de Dr., 1978'de Doçent, 1986'da Profesör oldu. İran, Afganistan ve Avusturya'da araştırmalarda bulundu. 1986'dan beri Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanlığı, 1987'den beri ise aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünü yürüterek, 2009 yılında emekli oldu. Yüzlerce makale onlarca kitap yazdı. Hala okuyor, hala kitaplarla…
Selçuk’un yetiştirdiği en büyük değerlerimizden olan hocamız, kütüphanesini bir dönem belediyeye bağışlayarak kütüphane oluşturulmasını sağladı. Belediyenin içinde benim ve akranlarımın yıllarca faydalandığı kütüphane bir zaman sonra kapatıldı. Efes Selçuk gibi bir kültür kentinin en üzücü noktasıydı bu.
Efes Celsus Kütüphanesi’nden İki bin yıl sonra bu kentte bir kütüphane inşa edildi. Daha öncekiler gibi bir binanın bir odası, zemin katı gibi değil. Gerçekten amacına uygun kütüphane.  (Yani öyle umuyorum…) 
Kütüphanenin adı Selçuk’a 10.000 kitap bağışlayıp kütüphane kazandıran “Prof. Dr. İsmail AKA Kütüphanesi” oldu. Yıllardır maddi manevi olarak güçlükle biriktirdiği kütüphanesini bir vefa borcu olarak doğduğu topraklara bağışladı. Selçuk’ta ahde vefa yaparak onun adını yeni yapılan bu kütüphaneye verdi..
Bir söyleşisinde İsmail AKA; 
“ …Oysa ben okumadığım zaman sıkılıyorum. Ben çok kitap okurum. Gerekli gereksiz çok kitap okurum. Selçuk’a gidiş geliş sırasında genellikle trenle gidip gelmeyi tercih ederim. Hoşuma gider ve rahat olur çünkü tren yolculuğu, güzel olur tren ile gidip gelmek. Selçuk’a her gidiş gelişte bir kitabı bitiririm, ama o bitirdiğim kitap ciddi bir kitap değildir. Ancak o kitabı okuduğumu bilirim. Bu kitap bir daha lazım olduğu takdirde, “bu kitapta şu vardı” derim ve o kitaba tekrar başvururum… “ diyerek okumanın önemini bu sözlerle anlatmıştı.
Şimdi iş bundan sonra başlıyor. “İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi” bu toprakların kaybettiği değerleri bulması için bir mihenk taşı olsun. Tüm kentlinin burasını sahiplenmesi ve özellikle çocuklarımızı buraya yönlendirmesi gerekiyor. Bu merkezde çalışacak insanların titizlikle seçilmesi ise çok daha mühimdir. Kitapların tozlanmadığı yaşayan bir kütüphane olması dileklerimle.
Teşekkürler Hocam İsmail AKA…
Teşekkürler vesile olan herkes…
Selçuk’a en güzel kurtuluş hediyesi oldu…

 

Bu yazı 866 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum