22.05.2018 - DÜNYA MİRASINDAN ÇALINANLAR
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

22.05.2018 - DÜNYA MİRASINDAN ÇALINANLAR

26 Mayıs 2018 - 15:59

Ülkemizin dünya çapında tanınan ve Hıristiyan dünyasının en önemli merkezlerinden biri olan Saint Jean Kilisesini bilmeyenimiz yoktur. Hatta Saint Jean yokuşu diye bir terim var halkın içinde. Benimsenmiş, özümsenmiş bir nokta Selçuklular tarafından. Dünyaca tanınan meşhurrr otu bile var; "Saint Jean Otu" Kantaron...
(Hatta festivalini bile düşünmüştük değil mi? 6-7 Mayıs Kantaron Festivaliydi. Fikir olarak şahane ama uygulama açısından maalesef devamlılığı olmadı)
Bugün Ayasuluk Kalesi ve St. Jean Kilisesi'nin girişi olan yer, " Takip " kapısı olarak nitelendirilmektedir literatürde.Buraya takip kapısı denmesinin sebebi, eskiden kale ve kilisenin girişinin üstünü süsleyen bu kabartmalarda Akhilleus’un ( Aşil ) hayatından alınmış takip sahneleri olduğu içindir. 
Avrupa'nın arkeolojik eserlerin değerini ve farkını anladığı ilk yıllarda maalesef takip kapısı dediğimiz bu yapının kabartmaları yurt dışına kaçırıldı. Bu kabartmaların önemini her daim bilen Ayasuluk Kalesi ve St. Jean Kilisesi Kazı Başkanı sevgili hocam Mustafa Büyükkolancı, bu kabartmaların evine dönmesi için muazzam bir çalışma sürdürmektedir.
Bu kabartmaların bugün nerede olduğunu biliyoruz. İngiltere'de Woburn Abbey Galeri'de sergilenmektedir. Amerika'nın en büyük gazetelerinden olan Daily News'te geçtiğimiz günlerde Özgen Acar bu yapının önemini ve kabartmaların evine dönmesini vurgulayan bir yazı kaleme aldı. Mademki UNESCO kentiyiz, dünya mirasıyız o zaman bütün dünya bu mirasa sahip çıkıp buradan kaçırılan tüm eserleri toplum ve tarih vicdanının önünde evlerine dönmelerini sağlamalıdırlar.
Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Efes'te de kaçırılan tüm eserlerin er ya da geç doğduğu topraklara gelmesini diliyoruz. Nasıl bir anneden çocukları ayrılamazsa Anadolu’dan da arkeolojik eserleri ayrılamaz, ayrılmamalı!
Turizm açısından da geri dönen eserler kentimize katkı sağlayacaktır. Yüzlerce yıl önce kaçırılan eserlerin evine döndüğünü görmeyi herkes ister. Kentin yöneticileri, ülkenin yöneticileri bu konuyu sahipsiz bırakıp duyarsız kalmamalıdır. Tarihi kentlerin en önemlisi olan kentimizin insanının ise bu konularda bilinçli olması çok önemlidir.
Bir annenin çocuklarına kavuşmasına yardımcı olanlar gibi Anadolu’nun da eserlerine kavuşmasına yardımcı olan herkes tarih önünde saygıyla anılacaktır.
Her eser evinde anlamlı ve güzeldir. 
Evlerine dönmesi dileğimle…

 

Bu yazı 402 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum