23.10.2017 - KISSADAN HİSSE: EFESLİLER
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

23.10.2017 - KISSADAN HİSSE: EFESLİLER

24 Ekim 2017 - 11:09

" Bütün yetişkin Ephesoslular kendilerini asıp kenti çocuklara bıraksalar iyi olur; çünkü onlar 'hiç kimse bizden çok değerli olmamalı; böyle biri varsa, gitsin, başka yerde başkalarının arasında yaşasın!' diyerek, aralarındaki en değerli adamı, Hermodoros'u sürgüne yolladılar." .
2500 yıl önce hemşerimiz Efesli Herakleitos, çalışkan, üretken, bilgili bir adam olan Hermodoros’ukentten kovan Efesliler’e söylediği söz böyledir. Şöyle dönüp bir kere daha okuduğunuzda bunca asırdır hiçbir şeyin değişmediğini görüyorsunuz. Bu kadar değerli, bu kadar kadim olan bu topraklar sizce bunu hak ediyor mu? Sonraki olaylarda Herakleitos gibi İyonya’nınen büyük filozofu kente hiçbir değer katmamış, yalnızlığa çekilmiştir. Hatta Artemis Tapınağı’na giderek tüm gününü orada çocuklarla oynayarak geçiriyormuş. Efes’in ileri gelenleri ise etrafında toplanıp mırıldanmaya başlamışlar. Bunun üzerine Herakleitos; “ Ne şaşırıyorsunuz reziller? Yoksa böyle yapmak sizinle birlikte siyaset yapmak, devlet yönetmekten daha iyi değil mi? 
Öte yandan baktığımızda biz o devlet adamlarını, siyasetçileri değil Herakleitos’u anıyor, konuşuyoruz. İlimin, bilimin gücü tarih içerisinde belli olur. 
Kıssadan hisse…
Şimdi günümüz Selçuk Efes’ine baktığınızda siyasetin her şeyin üzerinde olduğunu zannediyoruz. Elbette siyaset toplum yönetimi için gereklidir. Ya üretim, eğitim, sanat, bilim, sevgi, saygı? Dahası… 
Bunlar olmayan bir kentte, toplulukta, ülkede gelecek adına siyaset yapsak ne yapmasak ne? 
Hepimiz bu toprağın üzerinde yaşıyoruz. İyisiyle, kötüsüyle, siyahıyla, beyazıyla. Siyasete harcanılan enerjinin yarısını kent üzerinde düşünmeye, üretmeye, tanıtmaya, birlik olmaya harcarsak emin olun kentin kaderini değiştiririz. Bu potansiyel yediden yetmişe hepimizde mevcut. Belediye Başkanı Sayın Zeynel Bakıcı geçtiğimiz günlerde bir gazete röportajında; “Ben Belediye Başkanlığı yapacağım, sen siyaset yapacaksın. (İlçe başkanı Sema Yeşilçimen’e). Bu söylem toplumun her kesimini kucaklayan muhteşem bir söylem. Gelişmiş toplumların öz maddesi. Kendisine teşekkür ediyorum kent adına. Yönetici olacak herkesin aynı özveride bulunması ana şart olması gerekiyor. Mozaiklerimizle var olmak bizim zenginliğimizdir. Her kesimden, düşünceden, ideolojiden insanlar elbette olacaktır. Onları kucaklayabilmektir en büyük siyaset aslında. 
2019’a daha çok var. Yarını düşünerek geçireceğimize önce bugünü düşünelim. Düşünelim ki yarınlara aydınlık bakalım. Benjamin Franklin’in çok sevdiğim bir sözü var; “Öldükten sonra unutulmak istemiyorsanız, ya okunmaya değer bir kitap yazın ya da yazılmaya değer işler başarın.”
Tarih bizlere çok şey anlatıyor, anlayabilene geleceği gösteriyor. Bunu unutmayalım… 

 

Bu yazı 1025 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum