25.07.2017 - Çirkince…
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

25.07.2017 - Çirkince…

26 Temmuz 2017 - 08:57

İzmir’in tarihi çarşısı olan Kemeraltı’na gitmeyenimiz yoktur. Aradığın her şeyi bulabileceğimiz bir yer. Tarihte doğu ve batı ticaretinin İstanbul ayağından sonraki en önemli bağlantısı. Son zamanlarda gidenler varsa görmüştür yahut gidenlerden duymuştur.!
Kemeraltı esnafı sükûnet içerisinde yürümenizi engeller. Dükkânının önünden geçerken atmaca gibi üzerine atlamaya çalışır. Eşinle dostunla gezerken tedirgin olursun çoğu zaman. Kim bulduysa bu taktiği gerçekten satış pazarlama işini batıracak kişidir o. Veba gibi tüm esnafa yayılmış. Ha tutuyor derseniz o anlık tutuyor. Fakat dışarıdan gelen birisi şunu düşünüyor bir dahaki gelişinde “ Kemeraltı’na girmeyelim orası çok rahatsız edici ” …
Şimdi ben bunu niye anlattım. Kentimizin altın yumurtlayan tavuklarından birisi olan Şirince de son zamanlarda belki Kemeraltı olmasa bile ona yakın rahatsız edici olaylar yaşanmaktadır. Nasıl olduysa yerli ve yabancı turistlerin geldiği Şirince esnafında bu tip yaklaşımlar meydana gelmeye başladı. Köyün içerisinde gezerken sağdan soldan bağrışmalar gelecek için insanlara kötü izlenimler bırakıyor. Mesela Seferihisar’a sakin şehir diye insanları çekmesinin bir anlamı olmalı sanırım!
Lütfen bu konuya dikkat edelim…
Ayrıca köyün içerisinde kalabalıklarda dahi içeriye girmeye veya çıkmaya çalışan araçlar daha büyük bir problem oluşturmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey olamaz! Birçok başvuru ve şikâyete rağmen bu devam etmektedir. Konu maalesef çözüme kavuşturulamıyor. Sebebi ise; “Köyün içinden başka köylere yol bağlantısının olması”…
İyi de kardeşim bu araçların geçişi insanlara da tehlike, tarihi yapılara da köyün dokusuna da… Tamamen trafiğe kapanması mümkün olmayabilir şu anlık. Fakat bu tip yerlerde trafik ihtiyacını belirli sınırlamalar getirmek olası değil midir? Mesela hafta sonu insanların en yoğun olduğu zaman Şirince’de doğal olarak. O günler için araçların belirli saatlerde geçişine izin verilse!
Geçen haftalarda bir kadının ayağının üzerinden araç geçerek yaralamıştı. Tedbir alınmazsa yine olabilir. Daha farklı sonuçlara da maruz kalabiliriz.
Yetkililere bu konularda etkin olmaya davet ediyorum. Çözüme kavuşturulması tek temennim. Kâhin değilim ama eğer böyle giderse ilerleyen zamanlarda Şirince’nin adı çirkinleşebilir.
Dağdaki Efes’e iyi bakalım

 

Bu yazı 864 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum