Bugun...
28.05.2018 - EFES KADINDIR YA SELÇUK?


Tolga MERT EFESSELÇUKtan YAZIYOR
tolgamert@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 02-06-2018 15:53

Amazon Kadınları bu kenti ilk kuranlardır.
Bu kentte dünyanın 7 harikası Artemis Tapınağı’nı ilk inşa edenlerdir, Amazon Kadınları.
Kibele’ye, Artemis’e, Meryem Ana’ya inanan bir kentti antik dünyada.
Lysimakhos’un aşkı Arsinoe’ye adadığı kent oldu zamanında. 
Ünlü Celsus Kütüphanemizi taçlandıran ön cephesinde bulunan 4 kadının temsil ettiği olgulardır, Efes…
Kadındır, güzeldir, estetiktir, güçlüdür… Bu yüzden antik dünyanın en güzel şehirlerindendir. Ege’nin incisi İzmir’in incisidir EFES. Âşık olunası kenttir.
Tarihin uzun soluklu maceralarında hep böyleydi bu kent. Fakat nasıl olduysa günümüzden baktığımızda aynı duyguları pek hissedemiyoruz (Son Efes) Selçuk için. Kentin estetik olguları maalesef yeterli değil. Sıradan bir kent için yeterli olabilir fakat konu kentimizse yeterli değildir. Sahip olduğumuz değerlere sahip çıkmıyoruz.
Bugün Bornova’da bir AVM’ye gittiğinizde orasını güzelleştiren bir Artemis Heykeli var. Güzelleştiren Celsus Kütüphanesi’nin maketi var. İnsanlar dolu dolu fotoğraflıyor bu estetik eserlerin kopyalarını.
İtalya Roma’nın Tivoli kentine giderseniz eğer 16.yy’da yapılmış Efesli Artemis Çeşmesi adıyla bir çeşme göreceksiniz. Estetik açıdan gören herkesin gözlerini dolduran bir yapı. Bölgeye inanılmaz bir güzellik algısı yaratmaktadır. Muhteşem bir çekim gücü.
İstanbul’un meşhur miniaatürklerinin arasında Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi ve İsa Bey Camiimiz bulunmaktadır. Her gün yüzlerce kişinin fotoğraf çekildiği yer burası. 
Bu örnekleri okuyan herkesin kafasında “Selçuk’ta neden böyle şeyler yok” dediğini duyabiliyorum.
Zamanında bazı yöneticiler düşünmüş heykel ve benzeri eserlerin kenti ne kadar güzelleştirdiğini. Müzede masa ayağı diye sergilenen aslanlı heykel bugün kentin çeşitli yerlerinde mevcut. Emin olun her gelen onlarla dolu dolu fotoğraf çekiliyor. Çok uzağa gitmeyelim. Kuşadası’nın meydanında Poseidon heykeli kentin merkezine ne denli estetik bir hava kattığının farkında mısınız?
Mesela İzmir’de, Bursa’da Antalya’da, Ankara’da, Eskişehir’de hatta Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde “KENSEL TASARIM ve KENT ESTETİĞİ HİZMET BİRİMLERİ” faaliyet göstermektedir. Mimarların, mühendislerin, şehir plancılarının görev aldığı muhteşem birimler. Bizde neden yok? diye soruyor insan haliyle.
Bu kenti güzelleştirelim. Küçük dokunuşlar büyük güzellikler yaratır. Elimizdeki değerlerimize önce biz sahip çıkalım. Dünyanın hiçbir yerine nasip olmamış bu güzelliklere uzaktan değil yakından bakalım.
Bunları yazarken yapıların, eserlerin aynısını inşa edelim kentin her yerine koyalım demiyorum. Ufak estetik dokunuşlar ile süsleyelim bu kenti. Efes’i güzelleştirmek için birbiriyle yarışan krallar, valiler, generaller bu estetik kaygıların tarihteki en güzel örnekleriydi aslında. Bu toprakların ruhunda var güzellik.
Çünkü Efes KADINDIR.

 Bu yazı 299 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 7 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI