31.05.2017 - Göklerde Konuşulan Aşk Efes’te
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

31.05.2017 - Göklerde Konuşulan Aşk Efes’te

01 Haziran 2017 - 11:58

22 Mayıs gecesi Efes’te olanlar için büyülü bir geceydi. “Göklerde Konuşulan Aşk” adlı müzikal, Celsus Kütüphanesi’nin önünde bulunan herkesi mitolojik bir yolculuğa çıkardı. Eros ve Psyche’nin göklerde konuşulan aşkını, biz yerlerde hissettik Efes’te.
Müzeler haftası kapsamında olan etkinlik 7’den 70’e tüm çevre il ve ilçelerinden insanların Efes’e akın akın gelmesini sağladı. Efes Müzesi çalışanlarının, Selçuk Belediyesi’nin işbirliği ile yerel dinamiklerimizi harekete geçirmesi sonucunda muhteşem bir organizasyon ortaya çıkarıldı. Bu işin sanatsal yönü ise Efes Bandosu’nun idi.
İnsanlar neden geldiler? Çünkü ortaya insanları çeken bir iş çıkarıldı. Bunların yanı sıra güneş battıktan sonra Efes’i görme arzusu sanırım insanları en başta çeken etken oldu. Efes’i gece yaşamak duygusu her zaman bizleri mest etmiştir.
İşte aslında bizim Selçuk Efes için isteklerimiz bunlardır. O gece organizasyondaki herkes yerel dinamiklerimizdi bizim. Yazan ve yöneten Efes Müzesi çalışanı Veysel Dağ, Efes Bandosu adı üstünde Efesli ve kurucusu İzzettin Tokay, dansçılar Hilal ve Alican Kuşadalı, ikramların sponsoru yine Sengel Group…
Her biri bizden.
Sonra “Bir Bağlama Bin Türkü”
24 Mayıs gecesi “ Bir Bağlama Bin Türkü” ile saygıdeğer Murat Gezer ağabeyim ve yine Selçuklu dostlarımız, gönlümüzü Anadolu’muzun dört bir yanından gelen türküler ile feth ettiler. Amfi Tiyatromuzda hiç boş yer kalmadı, insanlar türküler ile ruhlarını dinlendirdi, şarkılara eşlik etti.
Murat Gezer bizden Selçuk Efesli, yerel dinamiklerimizin en güzel lokomotifi…
Bu iki etkinlik bizlere çok şey anlatıyor aslında. Bu toprağın bağrından çıkan evlatlar, yine bu toprakların üzerinde akıl ile fikir ile, sanat ve yetenek ile savaşmaya hazırlar. İşte bu yüzden bizden olanlar, dışarıdan gelecek binlerce liralık şarkıcılardan daha değerliler.
Kurumlar ve yerel insanlarımız bir araya geldiklerinde ortaya nelerin çıkabileceğini şüphesiz ki hepimiz biliyoruz. Değer verildikçe, değer görüldükçe insanımız insanına değer katmaya uğraşacaktır. Küçük hesaplar için birbirinin kuyusunu kazan kasabalı mantığını bir kenara koymanın vakti çoktan geldi, geçti bizler için. Yaşadığımız bu kent dünyada kültürün ve tarihin en başnoktalarının da başında gelmektedir.
Değer bilerek değer katmak yegâne hedefimiz olmalıdır…
Benim için dikkat çeken bir diğer unsur ise Belediye Başkanımızın iki etkinliğe de katılım göstermesidir. Bu durum ise sanatçılarımıza iyi bir imotivasyon katmaktadır.
Küçük dokunuşlar bu kentte birçok şeyi değiştirir Azizim. Lütfen küçük küçük dokunuşlara devam edelim, lafta kalmadan. Hem ne demişler; “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz”
Emeği geçen herkesi kutlar ve böyle etkinliklerimizin sık sık tekrarlanmasını dilerim.

 

Bu yazı 946 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum