Bugun...
31.07.2017 - Kenti Yaşayalım,


Tolga MERT EFESSELÇUKtan YAZIYOR
tolgamert@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 31-07-2017 09:15

Anlayalım,

Anlatalım

Projesi …

Efes Antik Kenti, Efes Arkeoloji Müzesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyuyanlar Mağarası ve Kilisesi, St. Jean Kilisesi, Ayasuluk Kalesi , İsa Bey Camii, Artemis Tapınağı, Şirince Köyü, Şirince Taş Mektep Müzesi, Nesin Matematik Köyü, Şirince Tiyatro Medresesi, Şirince Ayasosti Kilisesi, Şirince St. Jean Baptist Kilisesi, Şirince Taş Mektep Müzesi, Şirince Nesin Matematik Köyü, Şirince Tiyatro Medresesi, Bizans Su Kemerleri, Pollio Su Kemeri, Belevi Mozolesi, Belevi Keçi Kalesi, Selçuk Efes Kent Belleği, Pamucak Sahili, Kurudağ Mağarası, Sütini Mağarası, Carpouza Cafe, Çamlık Tren Müzesi , Zeytinköy Kazan Gölü, Zeytinköy Gebekirse Gölü, Küçük Menderes Nehri, Çukuriçi Höyük, Arvalya Höyük, Sıradutlar – Dutlu Yol, Kent içerisinde her yerde bulunan Aydınoğluları döneminden kalan imarethane, cami ve türbeler…

ve

8500 yıllık tarih.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Selçuk Efes…

Evet, burası bizim kentimiz. Her santimetresi dolu dolu bir kent. Ne Roma ile kıyaslanabilir ne başka bir yer ile…

Bu kadar şeye sahip olup bu kadar bahtsız başka bir yer olabilir mi? Hem tarihi, hem de doğal güzelliklerinin yanı sıra içerisinde barındırdığı kurumlar ile de dünyanın ilgisini çekerken bu saydıklarımın yarısını eminim gezmeyenlerimiz daha var. Önce kentimizi tanımamız gerekiyor. Sonra bu kente neler yapacağımıza karar verelim. Bunu yapanlar anlayacaktır ki bizler sıradan bir kentte yaşamıyoruz.

Bunun için bir önerim olacak.

Kentin belirli noktalarına belirli günlerde halk için ücretsiz geziler düzenleyelim. Onlara anlatalım nerede yaşadıklarını, nasıl bir kültürün üzerinde durduklarını benimsetelim. Özellikle çocuklarımıza bunları anlatalım. Ayşe teyzemde bilsin bu toprakları Ahmet amcamda. Ben hiç sıkılmadım anlamaktan, anlatmaktan bu toprakları. Her okuduğunuzda her baktığınızda farklı şeylerle karşılaşıyorsunuz. Bunun verdiği heyecan emin olun bu topraklar için savaş vermenizi sağlayacaktır. Kentte sadece yaşamak yerine kenti yaşayalım hep birlikte.

Adı da “Kenti Yaşayalım” projesi olsun.

Çok zor olmayan, çok maddiyat gerektirmeyen bu projeyi sanırım yapabiliriz. Anladıkça anlatacağız ve kenti yaşadıkça yaşatacağız. Bu yazı 654 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 3 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI