İş – Sizsiniz
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

İş – Sizsiniz

28 Haziran 2017 - 12:00

Dünya’nın gıpta ile baktığı kentimizin en büyük problematiği hepimizin bildiği gibi işsizlik. Genel olarak baktığımızda, evrenin bütün nimetlerinin bir arada toplandığı, tarihsel geçmişinin yanı sıra verimli topraklar üzerinde altın tepside sunulmuş bir çerçeve içerisinde yaşıyoruz. Peki, buna rağmen neden iş yok? Olan iş yerlerine de rağbet yok…
Bunun en büyük sebebi bence tarım ve turizm arasına sıkışmış bir potansiyel eksikliği.
Geçmişimize baktığımız zaman tarım üzerine yoğunlaşan, üreten yüksek kalite ve iş gücü ile bugünlere gelen bir Selçuk görüyoruz. Diğer yandan baktığımızda ise turizmin arşa yükseldiği dönemlerde kolay kazanılan paralar ile insanımız tarım üretiminden soğuma göstermiştir.
Bu iki olgunun birbirine karışması maalesef kentliyi olumsuz etkilemiştir. Bu etkilenmenin sonuçları olarak ise doğal bir potansiyel eksilmesi görüyoruz.
Bu potansiyel eksikliği nedir?
Öncelikle karışıklıktan ortaya çıkan üretim azlığı iş olanaklarını da kısıtladı. Turizme dayalı yazdan yaza çalışan bir kesim oluştu maalesef ve mecburi. Buna güvenen kesimin çoğu ve özellikle genç arkadaşlarımız, tarım üretimine doğrudan katılamadı. Üreticinin bu eksikliğini de çevre il ve ilçelerden gelen kesim tamamladı.
Turizme baktığımızda ise yapılan yanlış politikalar, turizmin bugün geldiği noktayı göstermektedir. Bu hem Türkiye genelinde hem de yerel olarak Selçuk’ta yapıldı.
Bir üçüncü grup olarak gördüğüm ise, ne tarım ne turizm ile ilgilenmeyip BELEDİYEYİ bacasız sanayi olarak gören, etliye sütlüye karışmayan kesim.
Bu sebeplerden ötürü maalesef genç nüfusumuzu kaybediyoruz. Potansiyel olarak Selçuk’u çok seven fakat burada yaşamak istemeyen bir kesim oluştu. Baktığımızda esnaf kötü durumda, turizmci kötü, çiftçi kötü…
Selçuk Efes olarak bizim acilen yeni politikalar geliştirmemiz gerekmektedir. Bunu yaparken birileri yapsın mantığı ile değil, yerel dinamiklerimizin vizyonlarıyla olması gerekmektedir. “Her şeyi devletten bekleme” mantığı var ya, işte tamda öyle düşünelim. Bizleri kişiler ya da kurumlar kurtaramaz, belediye fabrika açamaz, herkes devlette memur olamaz…
Atatürk’ün Amasya Genelgesi’nde bir sözü var; “milleti yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır”. Bu sözü hayatımızın her alanında uygulamamız gerekmektedir. Biz üreteceğiz, biz yapacağız azimle, kararlılıkla.
Dünya’da tarım ve kültürün en verimli olduğu bu toprakların üzerinde yaşayan bizler, bu şansı ilerisi için iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Bütün dinamiklerimiz ile birlikte küçük hesaplar yerine, geleceğimiz için büyük hesapları birlikte planladığımız gün, bu kentin her anlamda kurtuluşunu gerçekleştireceğiz. Önümüz açık, İzban geliyor, üniversitelerimiz yavaş yavaş gelişimini gösteriyor. Kısacası potansiyelimiz artıyor ve artacak, lütfen geçmişin hatalarını gözden geçirin ki aynı hataları yapmayalım.
Elimizde un var, hamur var, fırın var, e bir zahmet oturup ekmeği birlikte yapalım! …

 

Bu yazı 898 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum