Kantaron Festivali
Tolga MERT

Tolga MERT

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

Kantaron Festivali

01 Haziran 2017 - 11:52

1960’ların başları…
Turizmin T sinin olmadığı dönemler. Selçuk’un nüfusu daha on bine ulaşmamış. Televizyon yok, reklam yapmak zor…
Av. Sümer Büyüktosun ve dönemin Efes Müze Müdürü Musa Baran öncülüğünde Efes’i Sevenler Derneği’nin bünyesinde bir grup Selçuklu, gelecekte tüm dünyanın duyacağı bir festival ortaya çıkaracaklardı. Festivalin tarihi olarak Antik Efes’inde dünya çapında bilinen “Artemisya Şenlikleri ”ne denk gelen ve aynı zamanda “Hıdırellez’e denk gelen 1-7 Mayıs tarihleri arasında karar kılındı. İlk konserin etkinliklerinde Ortaklar Öğretmen Okulu Halk Dansları Ekibi, Bademler Köy Tiyatrosu ve festivalin ilk sanatçısı, Türk Sanat Müziği Sanatçısı Tülin Korman…
Bu muhteşem Selçukluların kısa sürede yerel nüfusun 2 katını dışardan Selçuk’a getirdiler 1. Selçuk Efes Festivali’nde. Ekonomi canlandı, kültürel etkileşim arttı, insanlar mutlu Selçuk şendi…
2. Selçuk Efes Festivali ise yine bu ekibin yoğun çalışmalarıyla genişletildi ve daha 2. Sinde Efes Büyük Tiyatrosunu dolup taşırdı.
Hem Selçuk duyuldu hem Efes antik kenti, hem de Selçukluların belleğinde büyük izler bırakıldı. Eminim herkes bu festivalin geri gelmesini hala istiyor…
Sonraki yıllarda yine kalabalıkların sığamadığı dünyaca ünlü “Şirince Bağ Bozumu Festivali’miz vardı! Vardı diyorum çünkü bugün iki festivalimizde maalesef çeşitli sebeplerden ötürü ya yapılmıyor ya da çok sönük geçiyor.
Bugün baktığımızda İzmir bölgesinde böyle bir geçmişi olmayan, sonradan markalaşmış yerler ot festivali, enginar festivali, çiçek festivali gibi şenlikler ile markalaşmıştır.
Nasıl mı?
Vizyon ile.
Selçuk olarak ne yaptık? Geçen yıl (2016) “Leylek Festivali”, bu yıl ot furyasından nasip alarak “Kantaron Festivali… Bu tip festivaller olmamalı demiyorum elbette olmalı. Hatta daha da çoğalsın, her ay bir festival yapılsın. 12 ay 12 festival adlı bir çalışma yapsak hatta memnun olurum. Belediye Başkanımızın ve kültür ekibinin bu konudaki çabaları, göz ardı edilmemelidir. Oluşturulan, fayda sağlayan her şey güzeldir Selçuk için.
Fakat bir gerçek var, önceliğimiz bunlar olmamalıdır. Yukarıda anlatmaya çalıştığım Selçuk Efes Festivali ve Şirince Bağ Bozumu Festivallerine daha çok sahip çıkmalıyız. Maddi olanaklar elverişsiz olabilir. Bunun için yerel dinamiklerimizi daha çok harekete geçirmeliyiz.
Yapılan ilk Selçuk Efes Festivalinde oluşturulan komisyonda;
Belediye, kaymakamlık, müze gibi kurumların yanı sıra avukat, öğretmen, işçi, gazeteci olarak her kesimden insanımızı tanıyan şahsiyetler geleceğe taşımıştır festivallerimizi.
Özgünlüğümüzü kaybetmeden yapacağımız çok şey var. Selçuk Efes dünya festivallerinin merkezi olabilir. Çünkü buraya gelmek için çok sebep var.
Saygılarımla.

 

Bu yazı 943 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum