Bugun...
Müzemizin Park Problematiği


Tolga MERT EFESSELÇUKtan YAZIYOR
tolgamert@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 01-06-2017 11:51

Bir turist olduğunuzu düşünün. Kültür ve tarih turizmi yapmak için bir tur ile dünya müzelerini gezmeye karar verdiniz.
Yola koyuldunuz ve ilk olarak British Museum’u (İngiltere Arkeoloji Müzesi) gezmek için Londra’ya vardınız. Tur otobüsü sizi yakınlarda bulunan bir otoparkta indirir ve biraz yol katederek müzeye ulaşabilirsiniz.
Fransa’ya geçtiniz. Louvre Müzesi’ne ulaşmak için tur aracı sizi yaklaşık bir kilometre mesafede bıraktı. Müzeye ulaşmak için yürümek gerekmektedir. Yolda ilerlerken ebetteki müzenin bulunduğu kentin dokularını geze geze gidiyor ve hoşunuza giden bir noktadan alışveriş yapabiliyorsunuz. Ekonomik döngünün bir ayağı böylelikle sağlanmış oluyor.
İtalya’ya gittiniz. Roma zaten (Selçuk-Efes) bizim kentimiz gibi bir müze kent. Tarihi alanların bulunduğu yerler ve müzeler dâhil, uzun mesafeler yürüyerek tarihsel dokuyu içinizde özümseyerek geziyorsunuz.
Yunanistan ulusal Arkeoloji müzesine gittiniz. Metrelerce öteye aracınızı park ederek büyük bir bahçeden müzenin içerisine ilerleyebiliyorsunuz.
Avrupa’da bulunan birçok müze zaten dünyanın birçok noktasından getirilen eserler ile doldurulmuştur. Ve bulunduğu şehirler, dolayısıyla ülkeler ekonomik olarak en küçük halkadan en büyük halkaya kadar kalkınmaktadır. “Müze ekonomisi “ artık dünyada çok ciddi bir ekonomik kalkınmanın bir parçasıdır.
Yukarıda vermiş olduğum dört örnek gösteriyor ki, ekonomik olarak kalkınmanın bir yolu da müzelerimizi daha çok geliştirmek, daha çok çekim gücüne ulaştırmaktır. Fakat en önemli nokta, insanların müzelerin önüne kadar araba yahut tur otobüsleri ile gelmemeleridir.
Mutlaka biraz yürüyorlar ki çevreyi içselleştirip tarihi dokular ile birlikte, kentin ekonomisine katkı sağlıyorlar.
Gelelim Selçuk’umuzun müzesi, EFES ARKEOLOJİ MÜZESİ’ne.
Dünyada eşine az rastlanan, sadece bir kentin dokularını, tarihi eserlerini barındıran en önemli müzedir. Fakat bu noktada baktığımız zaman özel araçların, tur otobüslerinin müzenin önüne park etmeleri fotoğrafik açıyı bozmanın yanı sıra, müzemizin ruhuna uymamaktadır. Hal-i pür melalimiz böyle olunca, kentin içerisinde yürümeyen turist grupları elbette ki ne tarihsel dokumuzu hissedebilir nede halkımızın (esnafımızın) ekonomik döngüsüne katkı sağlayabilir.
Bu noktada çözüm yolumuz; araçların, otobüslerin müzeden uzak, park edebileceği bir alanın oluşturulması ve büyük bir açık hava müzesi olan kentimizin önemini daha da ön plana çıkarmamızdır.
Müzemize uymayan bu araç kirliliği görüntüsünün ortadan kalkması, değişimlerin başlangıcı olacağına inanıyorum.
Yetkili mercilere önemle rica olunur.

 Bu yazı 625 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 2 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
EFESDOSTTV ARŞİVİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI