Kazım ERKMEN/EgeTelgraf - Oklar yaydan çıktı!
Ustalardan SEÇMELER

Ustalardan SEÇMELER

Kazım ERKMEN/EgeTelgraf - Oklar yaydan çıktı!

07 Nisan 2018 - 17:47

Bugün size iki cepheden siyasi gelişmeleri yazacağım. İzmir siyasetinde çok önemli olaylar yaşanıyor.  İnanılacak gibi değil. Benim bile bunlar karşısında ağzım bir karış açık kalıyor. Sizi meraktan bırakmadan hemen başlayalım.
İlki AK Parti cephesi. Malum İzmir teşkilatı uzun süre il başkanının değişmesini bekledi. Süreç o kadar uzadı ki, ilçe teşkilatları sabırsızlanmaya başladı. Öyle ki, parti içinde siyaseti yaşam biçimi yapmış insanlar bile umutsuzluğa düşmüşlerdi. Nihayet sıra İzmir’e geldi. Sayın Bülent Delican’a teşekkür edilirken uzun süre muamma kalan AK Parti İzmir İl Başkanlığı koltuğu,  birer dönem il başkanlığı ve milletvekilliği yapmış Sayın Aydın Şengül’e teslim edildi. Kim tarafından, Sayın Cumhurbaşkanı ve partinin Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından. Ve Ankara’da görevi alan Şengül, İzmir dönüşünde havaalanında omuzlarda karşılandı.  Orada yaptığı konuşmayı bugün gibi hatırlıyorum. Partililere ve kamuoyuna seslenen AK Parti İl Başkanı, “Birleştirici ve kucaklayıcı olacağım. Kimseyi ötekileştirmeyeceğim. Bana ne olur destek olun. Yanlış yaparsam da uyarın” demişti. Şimdi Aydın bey ve partisi, eğer bu satırları okuyor ise haddim olmayarak naçizane yapacağım uyarılara dikkat etmek zorundadır.
İzmir’de çanlar AK Parti için çalıyor. Çok iyi bir başlangıç yaptığına inandığım Aydın Şengül, kimden fikir alıyor bilmiyorum ama, “metal yorgunu” partiyi “metal kırıkları”yla doldurmuştur ki, elini çabuk tutup tamir etmezse 2019’da hem kendisine bu görevi tevdi eden liderine, hem de İzmir’deki teşkilatlarına büyük zarar verecektir.

Peki Aydın bey ne yaptı da AK Parti İzmir’de fokur fokur kaynıyor.  Süreç ilçe kongreleriyle başladı. Gücünü “tabandan alan adaylar” yerine “benim adamım, benim sözümden çıkmayacak ilçe başkanı” taktiği güdüldü. Hatırlayın Bayraklı’da yakıldı ilk ateş.  Kongrede aday olan partilinin başvurusunu divan kabul etmedi. Ardından Selçuk’ta ilin adayının karşısına çıkan ve kongreyi anasının ak sütü gibi kazanan Osman Başterzi’nin gayet doğal ve akıllı bir kararla istifasını sunmasına zemin hazırlandı. Halbuki cebinde istifa mektubu ile gelen Başterzi’ye Şengül,  “Hadi git Osman başkanım. Mazbatanı al arkadaşlarınla görevinin başına geç.  Sen seçilmiş bir ilçe başkanısın. Bizim sana bir diyeceğimiz olamaz” demeliydi. Ama o yapmadı.  Ne yaptı bilakis, gazetecileri ve televizyoncuların önünde istifasını açıkladı. Bu da yetmedi, “Böyle yapanların sonu bu olur” diye de kendi partililerine yüklendi. Etkili oldu mu? Ne gezer. Bu tavırlar zaten tedirgin olan AK Parti teşkilatlarının daha da ateşledi. Buca’da çıkan ikinci aday kazanamayınca sesi çıkmadı. Ama Menemen’de ipler koptu. İlin adayının karşısına çıkan meclis üyesinin önü resmen antidemokratik biçimde kesildi. Kongrede Aydın Şengül ve milletvekili Hamza Dağ’ın söyledikleri yenilir yutulur cinsten değildir. Teşkilatın tepesinin, hele hele Genel Başkan Yardımcısının bu tavır ve söylemleri bu partiyi perişan eder. Bu hatalardan bir an önce dönülmelidir.
Bence Aydın Şengül, öncelikle Selçuk’tan Osman Başterzi’yi davet etmeli ve onore etmelidir. Bunu açık açık yapmasa bile, ikili yapmalıdır. Bayraklı’da birliği sağlamalı, Menemen’de Mustafa Koç’a teşekkür etmelidir. Bunlar yeterli mi, hayır. Aliağa ve Çeşme kongreleri vakit müsaitse yapılmalıdır. Sayın Hamza Dağ da Şengül’e destek vermelidir. Naçizane yeniden söylüyorum. Fokur fokur içten kaynayan partiye çekidüzen vermelidir. Kendisine yakışan budur. Yol yakınken AK Parti’de birlik beraberlik yeniden sağlanmalıdır. Aksi takdirde olacaklardan kendisi sorumlu tutulacaktır. Tekrar ediyorum, tüm bu yazdıklarım, asla ve asla bir partinin iç işlerine karışmak değildir. İzmir’i tüm değerleriyle seven, savunan, yüceltmeye çalışan, siyasi parti ayrımı gözetmeden görev yapmaya çalışan bir gazeteci olarak, bunu kendime görev edindim.  Bunu yaparken de, yukarıda yazdığım, Sayın Şengül’ün havaalanında söylediği, “Birleştirici ve kucaklayıcı olacağım. Kimseyi ötekileştirmeyeceğim. Bana ne olur destek olun. Yanlış yaparsam da uyarın” sözlerine saygı duyduğum içindi. Asla yanlış anlaşılmasın. Çünkü dost acı söyler.
Menemen’e değişim gelecek mi?
Bugün sayfama aldığın ikinci önemli gelişme, tarımın başkenti Menemen’den. Biliyorsunuz Menemen Belediye Başkanı Sayın Tahir Şahin dört dönemdir başkanlık yapıyor. Hem de aslanlar gibi. Ben Şahin’in çalışkan bir başkan olduğuna inanıyorum. Ana dört dönem sevgili başkanı yormuş gibi. Gerçi son yaptığı Gölpark Menemen bile başlı başına olay. Orada bu yıl ikincisini yaptığı Tarım Fuarı da “cuk” oturmuş vaziyette. Tepe Sosyal Tesisleri’nin ardından, Kubilay Kültür Merkezi, Menemen Belediyespor’un başarısı ve stadın yenilenmesi son hamleleri. Bu hamlelerin Menemenlilerin gönlünde elbette yeri var. Ona sandığın başına gittiklerinde karar verecekler.
Ama Menemen’de bir önemli gelişme var. İşadamı ve siyasetçi Serdar Aksoy, Menemen Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı. Çalışmalara da 1 yıl önceden başiladı. Çok doğru bir şey. Kendisini tebrik ediyorum. CHP eski milletvekili Veli Aksoy’un oğlu. Yani, siyasetin içine doğmuş, yoğrulmuş bir isim. Babasından el almış. “Menemen’e değişim gelecek” sloganı ile yola çıktı. Sosyal Medya başta olmak üzere, geleneksel medyadan ve ileriki zamanda internet televizyonlarından, kendini Menemen’e anlatmaya başladı. Tüm bunları CHP Genel Merkezi de görüyor.

Bence Tahir başkan, partidaşı Serdar Aksoy’u tebrik ve takdir etmeli. Hatta destek vermeli. CHP için bunu yapmalı. “Gel adil bir yarış içine girelim” demeli. Ben bunu yapacağına inanıyorum. Benim tanıdığım Tahir Şahin, “ağabeydir, babadır.” Hatta, “Ben aday olmuyorum, bana 4 yıl yeter, benden sonra aday olan kazanan projelerime devam etsi” fedakarlığını yapmalıdır. Koltuğunu bırakacağı isim Serdar Aksoy olur, bir başkaları olur hiç fark etmez. Menemen bunu hak ediyor. Menemen değişimi hakkediyor. Değişim her zaman gelişmeyi gerektirir. Koltuklara yapışıp kalmak doğru değil. Ama yarışmak da herkesin hakkıdır. Ben Menemen için Tahir Şahin’e de, Serdar Aksoy’a da başarılar diliyorum. İzmir’de AK Parti için de Menemen’deki başkanlık yarışında da artık oklar yaydan çıkmıştır.

Bu yazı 551 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar