CHP’den gelen skandal bir atama iddiası büyük tepki çekti. Said Nursi’yi öven ve Kılıçdaroğlu’na ‘Kanı bozuk’ diyen AKP’linin Kılıçdaroğlu’na danışman olduğu iddia edildi. CHP’den konuyla ilgili açıklama geldi.

CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'na danışman olarak atandığı iddia edilen bir isim daha tartışma konusu oldu. "Genel Başkan Danışmanı" olarak atandığı belirtilen Perinaz Mahpeyker Yaman'ın, geçmişte başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP'lilere ağır hakaretlerde bulunduğu ortaya çıktı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun ıslak imzası ile "Kadın ve Aile Politikaları konusunda çalışmalar yürütmek üzere Genel Başkan Danışmanı" olarak atanan Perinaz Mahpeyker Yaman sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor.

CHP'yi darbeci olmakla suçlayan Kılıçdaroğlu'ni 'ti'ye alan Mapeyker Yaman'ın seçimlere 2 gün kala atandığı danışmanlık görevinde halen görevine devam edip etmediği bilinmiyor.

Batmanlı bir aşiretin üyesi olan iş kadını Yaman, medreselyer için 'kıymetli irfan yuvası' diyor, çocukların buralarda 'ilim-irfan' öğrenmesini savunuyor.

CHP Genel Başkanı'na Kadın ve Aile Politikaları konusunda danışmanlık verecek olan Perinaz Mahpeyker Yaman, bir paylaşımında İsmailağa Cemaatinin liderlerinden Mahmud Eren’in, ‘Bizim için medrese köle olarak girilen zindandan sultan olarak çıkılan yerdir’ sözü için şu yorumu yapıyor:

SAİD NURSİ’Yİ ÖVEN PAYLAŞIMLŞARI DA VAR

Yeni Danışman sosyal medyadaki paylaşımlarında kimi zaman Said Nursi’yi, kimi zaman Mahmut Ustaosmanoğlu’nu güzellikle anmaktan geri durmamış.

MEHMET ŞİMŞEK’İN YENİDEN BAKAN OLMASI İÇİN KULİS YAPMIŞ

Muhafazakar bir dünyanın temsilcisi olan Perinaz Mahpeyker Yaman, daha 2021 yılında ekonominin başına Mehmet Şimşek’in geçmesi için kulis yaparken karşımıza çıkıyor.

CHP'de Kadın ve Aile Politikaları konusunda danışmanlık yapması için Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atanan. Yaman, çocukları ile birlikte kıldığı namaz fotoğraflarını da sık sık sosyal medyada paylaşıyor.

PKK’LI TERÖRİSTLERE ÇAĞRI YAPTI

Muhafazakar kimliği ile öne çıkan Perinaz Mahpeyker Yaman zaman zaman da anadilde eğitimi savunurken karşımıza çıkıyor.

‘PKK’ya açık mektup’ başlıklı bir yazı yazıyor.

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

"6 milyon oy aldınız, 80 milletvekili kazandınız, Meclis’tesiniz, belediyedesiniz…

‘Sizin dünün devletinden ne farkınız var?’

Onlar da (devlet) dün insanların enselerine kurşun sıkıyorlardı, şimdi siz insanları enselerinden vuruyorsunuz. Onlar (devlet) ev yakıyordu, şimdi siz yoksulların araçlarını iş yerlerini ekmek teknelerini yakıyorsunuz. Onlar (devlet) dün ‘herkes Türk’tür’ diyorlardı, bugün siz ‘herkes PKK’lıdır’ diyorsunuz.”

CHP’DEN AÇIKLAMA GELDİ

CHP’den büyük tepki çeken atama ile ilgili açıklama geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem TELE1’de yanıt verdi.

Erdem, "Böyle bir isim ataması söz konusu değil. Bu nasıl gündem oldu bilmiyorum. Genel Merkezimizde Perinaz Mahpeyker diye bir genelgemiz yok. 4 Haziran’dan sonra danışman kadrosu sıfırdan kuruldu. Bu isimli bir danışman yok" ifadelerini kullandı.

Perinaz Mahpeyker'in genel başkan danışmanı olduğu iddia hakkında bir açıklama da CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'dan geldi.

Nazlıaka, sosyal medya platformu X üzerinde yaptığı paylaşımda, "Az önce Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile konuşarak teyit ettim: Genel Başkanımızın Kadın ve Aile Politikaları danışmanı yoktur" dedi.

Eren Erdem'in Yalanladığı Atamanın Belgesi Ortaya Çıktı!
Perinaz Mahpeyker Yaman'ın Genel Başkan Danışmanı olarak atandığını duyuran haberimiz dün akşam sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem X Twitter'da saatlerce Trend oldu. Bu gelişme üzerine Eren Erdem, Yaman'ın danışman olduğunu yalanladı. Ancak Perinaz Mahpeyker Yaman'ın Kılıçdaroğlu'nun ıslak imzasını taşıyan atama belgesi ortaya çıktı.
Geçtiğimiz Mayıs ayında ikinci seçime iki gün kala eski AKP'li, Atatürk düşmanı Şeyh Said ve Said Nursi hayranı Perinaz Mahpeyker Yaman'ın CHP'de Genel Başkan Danışmanı olarak atandığı ortaya çıktı.

Haberimiz dün akşam sosyal medyada çok büyük yankı uyandırdı, sosyal medyada konuyla ilgili binlerce tepki paylaşımı yapıldı. Eleştirilerin odağındaki isim olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem TELE1’de Gündem Özel programına konuk oldu. Erdem, Perinaz Mahpeyker’in Genel Başkan Danışmanı olduğu iddialarını yalanladı.

Tepkiler üzerine bir açıklama da CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka'dan geldi. Nazlıaka, Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü belirterek, sosyal medya hesabından “Az önce Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile konuşarak teyid ettim: Genel Başkanımızın Kadın ve Aile Politikaları danışmanı yoktur” diye paylaşım yaptı.

Ancak Perinaz Mahpeyker Yaman'ın 'Genel Başkan Danışmanı' olarak atandığını gösteren ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun ıslak imzasını taşıyan belge ortaya çıktı.

İddiaları yalanlayan Eren Erdem bu imzanın Kemal Kılıçdaroğlu'na ait olmadığını söyleyemedi.

Araştırmamız sonunda CHP Genel Başkan Yardımcısı'nın belgenin sahte olduğunu belirterek savcılığa herhangi bir suç duyurusunda da bulunmadığını öğrendik.

İkinci seçime iki gün kala yapılan bu atama için kimlerin aracı olduğu bilinmiyor. Seçimlerden sonra tüm danışman kadrolarının sıfırlanmış olması atama üzerindeki tartışmaları ortadan kaldırmıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, seçimlerden sonra Perinaz Yaman'ın sözleşmesinin bittiğini söylemek yerine tümüyle yalanlamayı tercih ederek seçim sosyal medyada büyük tepki çekmeye devam ediyor.

PERİNAZ MAHPEYKER YAMAN KİMDİR?

Yaman'ın geçtiğimiz yıllarda Kılıçdaroğlu'nu ve CHP seçmenini hedef alan ifadeler kullandığı ortaya çıktı. Yaman'ın Kılıçdaroğlu'nu hedef alan bir paylaşımında, 'zavallı, hain ve kanı bozuk' ifadelerini kullandığı görüldü.

Krize Neden Olan Danışmandan İlk Açıklama: Özür Diliyorum

‘AKP’den Batman Belediye Başkanı aday adayı ve milletvekili aday adayı olan Perinaz Mahpeyker’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı olduğu iddiasına Mahpeyker Yaman’den ilk açıklama geldi. Açıklamasında paylaşımları kendisinin yapmadığını söyledi ancak bir başkası tarafından atılmış bile olsa bugüne kadar niye silmediğine ilişkin birşey söylemedi
Yaman, “CHP’de ‘krize’ neden olan Perinaz Mahpeyker Yaman: Kılıçdaroğlu’na inandım, CHP’de bir nefer olarak çalışmak istedim. Yazmadığım ve sizleri derinden üzen tweetler için özür diliyorum” dedi.

Yaman danışman olarak atanıp atanmadığı ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Yaman’ın sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle:

“Özür dilerim"

Dünden beri sosyal medya üzerinden benimle ilgili yapılan yorumları okuyunca bir açıklama yapmam gerektiğine inanıyorum

Her şeyden önce benim üzerimden sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan son derece yakışıksız suçlamalar için buradan sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür diliyorum.

Bütün samimiyetimle ve inancımla söylüyorum ki o tweetleri ben yazmadım. Ben bir iş kadınıyım ve bazen aylarca sahada olduğum oluyor. (İşim köylere elektrik bağlantıları olduğu için). Telefonumun tüm sosyal medya şifrelerini yanımda çalışan personele veriyordum. Ve kimi zaman aylarca sosyal medya kullanmıyordum.

Evet doğrudur. Yıllarca AK Parti’yi destekledim. Çeşitli kademelerde aday adayı oldum ama hiçbir zaman cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e saygısızlık edecek kadar vicdansız olmadım.

Nitekim uzun yıllardır Anıtkabir’i hep ziyaret ederim. Ve onurla ziyaret etmişim. Ben sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na inandım. Bu ülkenin barışa ve huzura kavuşması için göstermiş olduğu fedakarlığı görünce Cumhuriyet Halk Partisi’nde bir nefer olarak çalışmak istedim.

Bir altı çocuk annesi ve bir iş kadını olarak bundan onur duyuyorum. Tekrar tekrar. Benim yazmadığım ama sizleri derinden üzen bu tweetler için hepinizden özür diliyorum.

Saygılarımla“

SON NOKTA;KILIÇDAROĞLU KONUŞTU

 
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, danışman olarak atadığı Perinaz Mahpeyker Yaman ile ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu “O günler koşullarında araştırma yapacak zamanım yoktu. Bu mesajlarını bilseydim elbette atamazdım” dedi.
HalkTV'den Fikret Bila'ya konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Kadın ve Aile Politikaları konusunda çalışmalar yürütmek üzere Genel Başkan Danışmanı" olarak atadığı Perinaz Mahpeyker Yaman ile ilgili ilk açıklamayı yaptı. 

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: 

“O günler koşullarında araştırma yapacak zamanım yoktu. Bu mesajlarını bilseydim elbette atamazdım. Bir arkadaşım tavsiye etti. 'AK Parti Kadın Kolları’nda çalışmış. Hayatın gerçeğini görmüş CHP’ye geçmek ve CHP için çalışmak istiyor' dediler. Batman’da desteği olan bir isim, bu ilde katkısı olur diye önerildi. Ben de o günlerde bir gün bir ilde, ertesi gün başka ilde çalışıyorum. Oradan oraya koşturuyorum. İncelemeye zamanım yoktu. Danışmanları bölgelerinde etkili olan isimlerden seçiyorduk ki seçim öncesi gidip orada çalışsınlar. Çoğu bu amaçla alınmıştır. Seçimden sonra da hepsinin görevi bitti. Kamudan gelen danışman arkadaşlarımız hariç.”